Evden Verimli Çalışma Rehberi

Evden Verimli Çalışma Rehberi

Evden Çalışırken Üretken Olma Rehberi

İş hayatının işleyiş mekânı ofisler olsa da bugünlerde firmalar çalışanlarını evde çalışmaya gönderiyor. Bu süreç e-ticaretle uğraşan firmalar için daha kolay görünebilir. Ne de olsa ürünlerini online olarak satıyorlar. Evden çalışmak, ister e-ticaret çalışanları ister diğer sektör çalışanları için olsun zor bir süreçtir. Bunun en önemli nedenlerinden biri üretken olma sorunudur. Ofiste çalışırken her şey sizin üretmeniz için tasarlandığı için evdeyken biraz daha rahat davranıyor olabilirsiniz. Bugünkü yazımızda evden çalışırken de üretken olabilmeniz için birkaç tavsiye hazırladık.

1. Güne erken başlayın
Güne erken başladığınızda öncelikle daha yüksek bir motivasyona sahip olacaksınız. Bedeniniz ve zihniniz daha dinç olur. Böylece, işinizle ilgili daha yeni fikirler üretebilirsiniz. Erken kalkarak kendinize zaman ayırabilirsiniz. Sonra da iş için hazırlık yapabilirsiniz. Ayrıca, bitirmeniz gereken işler için daha çok zamanınız olacak. Böylece günün sonunda sıkışmadan bütün işlerinizi bitirmiş olursunuz.

2. Çalışmak için hazır olun
Çoğu kimse şöyle düşünebilir ‘nasılsa evden çalışıyorum. Yataktan çıkmasam, pijamalarımı değiştirmesem de olur’. Bu düşünce, çalışma verimliliğini oldukça düşüren bir durumdur. Çalışmaya başlamak için zihnimizin hazır olması gerekir. Pijamalar içindeyken kafamız daha rahat bir hal alır. Evin içindeyken takım elbise giyinmesek bile düzgün kıyafetlerle çalışmak, çalışma performansımızı yükselten bir adımdır.

3. Çalışma masanızı düzenleyin
Üretkenliğinizi etkileyen en önemli faktörlerden biri çalıştığınız yerdir. Dağınık bir masada çalışmak, düşünceleri oradan oraya sürükler. İşinize konsantre olmak yerine masanın üzerindekilere odaklanırsınız. Bunun yerine temiz ve iyi organize edilmiş bir masada çalışmak, işiniz için daha iyi odaklanmanızı sağlar. Ev ortamında çalışırken konsantrasyonunuz düşmüş olacağı için düzenli bir masada çalışarak dikkatinizi biraz daha arttırabilirsiniz. 

4. Telefonunuzdan uzak durun 
İster ofisten ister evden çalışın kişinin dikkatinin dağılmasına neden olan etmenlerin başında cep telefonu gelir. Dikkatinizin iş dışındaki konular yüzünden bölünmesini istemiyorsanız telefonunuzdan uzak durun. Telefonunuza gelen bildirim ve mesajlar sizin işinize odaklanmanızı engeller. Bildirimleri sessize alarak işinize daha iyi yoğunlaşabilirsiniz.

5. Gününüzü planlayın
Gününüzü önceden planlarsanız yapmanız gereken işleri tam olarak görürsünüz. Yapacağınız iş belli olduğu için hangi işi yapacağım diye düşünmeden bütün işleri kolayca bitirebilirsiniz. Bu işlemi haftalık olarak tekrarladığınızda bütün bir haftayı verimle çalışmış olursunuz. Ayrıca, bitirdiğiniz işleri gördükçe motivasyonunuz daha çok artar.

6. Rutin oluşturun
Aynı saatlerde çalışıp aynı saatlerde mola vermek beyninizin çalışma için bir rutin oluşturmasını sağlayacaktır.  Çalışma saatlerini esnetmek performansınızın düşmesine neden olur. Kendinize uygun saatleri seçip rutin oluşturarak beyninize ‘yapmam gereken iş var’ komutu gönderebilirsiniz.  Bu sayede ev ortamının rahatlığına kapılmadan verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

7. Mola verin
Sürekli bilgisayar başında oturmak bedeninize zarar verdiği gibi dikkatinizi de azaltır. Belli saatlerde kısa molalar vermek sağlığınız ve konsantrasyonunuza iyi gelir.  Bu dakikalarda esneme hareketleri yapabilir ya da evin içinde yürüyebilirsiniz.

8.  Gerekli araç ve gereçleri temin edin
Ofisteyken çalışırken kullanacağınız her şey sizin için hazırlanmış oluyor. Masanız, sandalyeniz, kâğıdınız, kalemininiz… bu sayede sadece işinize odaklanarak rahat bir şekilde çalışıyordunuz. Ev ortamında da aynı odaklanma için bu araç ve gereçleri önceden temin ederseniz iyi olur. Evinizin bir köşesine yerleştireceğiniz çalışma masasıyla orayı kendi çalışma yerinize dönüştürebilirsiniz.
Yukarıda, evden çalışırken üretkenliğinizi artıracak birkaç tavsiye sıraladık. Bu tavsiyelerle evde rahat bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz ve dikkatinizi yüksek seviyelerde tutarak çalışabilirsiniz. Ek olarak, beden ve zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 

Gen Ticaret Editör Ekibi
18 Haziran 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp